Wreszcie będziemy mogli sprzedawać wytwory naszych rąk legalnie! Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to 1 marca wejdą w życie nowe przepisy, które umożliwiają sprzedaż bez konieczności zakładania działalności gospodarczej. Dla rękodzielników to istny kamień milowy, który wielu z nas pozwoli na wyjście z szarej strefy.

Dotychczasowe przepisy nie były łaskawe dla osób, które starały się podreperować domowy budżet sprzedając własnoręcznie wykonaną biżuterię, albumy, hafty czy kartki. Już wystawienie 2 – 3 aukcji w miesiącu sprawiało, iż nasze działanie można było określić mianem ciągłego i zorganizowanego, a wszystko co ciągłe i zorganizowane klasyfikuje się jako działalność gospodarcza. Jednak nie każdy może sobie pozwolić na założenie działalności, dla rękodzielników nawet mały ZUS (obecnie 2 pierwsze lata; od 31 marca 2018 pierwszych 6 miesięcy bez konieczności płacenia składek na ubezpieczenie społeczne, potem mały ZUS przez 2 lata), to wyzwanie. Czasem pojawi się jakieś zlecenie czasem nie, a ZUS trzeba płacić. Można oczywiście ratować się umowami o dzieło, ale to też nie jest idealne rozwiązanie.

Na szczęście koniec z tym! 1 marca 2018 roku wchodzi w życie przepis, który pozwala na prowadzenie działalności na małą skalę bez rejestracji. Nie musimy się więc rejestrować w CEIDG, ani też płacić składek ZUS, za to trzeba jednak będzie wszystkie dochody opodatkować. Warunkiem prowadzenia takiej działalności jest nieprzekroczenie w ciągu miesiąca 50% minimalnego wynagrodzenia, czyli 1050 zł. Żeby dopełnić wszelkich formalności trzeba także prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży, a w zeznaniu podatkowym wszystkie dochody pochodzące z tej działalności uwzględnić jako przychody z innych źródeł. Możemy więc co miesiąc – zgodnie z prawem – zasilić domowy budżet aż o tysiąc, a to już coś!

Dzięki nowym przepisom już od marca rękodzielnicy wreszcie będą mogli odetchnąć i sprzedawać prace legalnie. Nie trzeba będzie już się martwić o to, czy ktoś „życzliwy” nie zgłosi przypadkiem naszej sprzedaży, a my będziemy mieli nieprzyjemności, bo w ciągu ostatniego miesiąca sprzedaliśmy pięć kartek na Allegro. Ta zmiana była naprawdę potrzebna i wielka szkoda, że nie została wprowadzona już wcześniej, jednak zawsze lepiej późno, niż wcale 😉

Ania

EDIT: Na ostatnim posiedzeniu Senat zgłosił poprawki do pakietu ustaw, a co za tym idzie praca nad Konstytucją Biznesu rozciągnie się w czasie. Zapowiadany termin wejścia w życie uchwał, czyli 1 marca (w przypadku działalności nierejestrowanej) wydaje się obecnie mało prawdopodobny.

0 0 votes
Article Rating
Nazywam się Ania Maćkowiak i moją największą pasją jest tworzenie. Rękodzieło to moja miłość, nie wyobrażam sobie życia bez kreatywnego spędzania czasu. Zajmuję się haftem krzyżykowym, scrapbookingiem, decoupage oraz bedeangiem, ale najrozmaitsze narzędzia ze sklepów budowlanych nie są mi obce. Najwięszą frajdą jest dla mnie stworzenie czegoś ciekawego z rzeczy niepozornych.
Subscribe
Powiadom o
guest

30 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
barbaratoja
5 lat temu

I to mi się podoba!
Czxionka dla mnie ekstra, nie wiem co powiedzą młodsze oczy 😉

KreatywnaTV
Reply to  barbaratoja
5 lat temu

Mnie też się podoba 😉

Ewa Staniec-Januszek
5 lat temu

Ha! Dobrze wiedzieć! 🙂 W końcu się coś zmieniło w tej kwestii 🙂

KreatywnaTV
Reply to  Ewa Staniec-Januszek
5 lat temu

Też się cieszę, że coś w tej kwestii drgnęło 🙂

Gosia K.
5 lat temu

Czcionka w porządku 🙂 Ciekawe sprawy poruszyłaś… 🙂

KreatywnaTV
Reply to  Gosia K.
5 lat temu

Nie tylko ciekawe, ale naprawdę ważne. Dzięki nowym przepisom będzie można nie tylko dorobić, ale bezboleśnie sprawdzić, czy pomysł na firmę jest dobry i przyjmie się na rynku 🙂

Sylwia Ka
Reply to  Gosia K.
5 lat temu

Otóż właśnie! Pierwsze co pomyślałam – testujemy biznes na legalu ☺ świetnie!

A w praktyce? Jak to będzie? Chodzi mi o identyfikację firmy/działań. Czy będę mogła już od razu budować swoją wizję i przedstawić się np jako PaniX? Np. tworząc stronę http://www.Czy będę wyłącznie rozliczać się z zarobku czy koszty też gdzieś się uwzględni? Zastanawiam się czy to nie jest tylko pozornie dobre wyjście…

KreatywnaTV
Reply to  Gosia K.
5 lat temu

Też jestem ciekawa jak to wszystko będzie wyglądać w praktyce. Czy, podobnie jak w przypadku najmu, trzeba będzie zgłosić do Urzędu Skarbowego chęć prowadzenia działalności nierejestrowanej jeszcze zanim coś sprzedamy. Jak tylko ustawy wejdą w życie, to mam zamiar wszystko dokładnie sprawdzić od strony praktycznej, więc zobaczymy czy faktycznie będzie tak piękne, jak się teraz wydaje 😉

Karteluszki Reni
5 lat temu

Ekstra temat, zastanawiałam się dlaczego lepiej mi sie czyta artykuł niz poprzednie…czcionka…super

KreatywnaTV
Reply to  Karteluszki Reni
5 lat temu

Zdecydowanie poprzedni rozmiar był zbyt mały 😉 Cieszę się, że teraz lepiej Cię się czyta wpis 🙂

Barbara S
5 lat temu

dobra robota! 🙂

KreatywnaTV
Reply to  Barbara S
5 lat temu

Dziękuję! 🙂

violka
5 lat temu

To na pewno krok w dobrą stronę 🙂
Czcionka okay. Pozdrawiam 🙂

KreatywnaTV
Reply to  violka
5 lat temu

Też tak sądzę 🙂

KreatywnaTV
5 lat temu

Mam nadzieję, że tekst się przyda 🙂

Papierowe fanaberie kiki
5 lat temu

Dziękuję za info.Dobrze wiedzieć, że można przestać się martwić jak zarobić na zus i żeby na materiały było. Jakieś źródła takiej informacji?
P.s.rzeczywiście lepiej się czyta 😉

KreatywnaTV
Reply to  Papierowe fanaberie kiki
5 lat temu

Informacje o nierejestrowanej działalności gospodarczej pochodzą z Konstytucji dla Biznesu 🙂

MajsterKlepka
5 lat temu

Super, w końcu przestanę może odmawiać innym. Do tej pory było: sorka, nie robię tego zarobkowo. Ale też nie wiem jak rozumieć ten zapis: "Warunkiem prowadzenia takiej działalności jest nieprzekroczenie w ciągu miesiąca 50% minimalnego wynagrodzenia, czyli 1050 zł." – chodzi o zarobek z tej nierejestrowanej działalności czy ogólny zarobek w miesiącu?

KreatywnaTV
Reply to  MajsterKlepka
5 lat temu

Z nierejestrowanej działalności. W ciągu miesiąca można zarobić na tego typu sprzedaży maksymalnie 1050 zł.

Renata Snoch
5 lat temu

Ale to dopiero projekt, jeszcze chyba nie podpisane przez prezydenta

KreatywnaTV
Reply to  Renata Snoch
5 lat temu

Na ostatnim posiedzeniu Senat zgłosił poprawki do pakietu ustaw, a to oznacza, że Konstytucja Biznesu wróci do Sejmu. Pewnie wszystko się trochę rozciągnie w czasie i ustawy zaczną obowiązywać od końca marca lub od początku kwietnia.

Krzysiek Kuźmicki
5 lat temu

A czy fakturę będę mogł wystawiać?

Mydło i Mazidło
Reply to  Krzysiek Kuźmicki
5 lat temu

Nie, skoro jie masz działalności nie wystawiasz faktur

MScoach Magdalena Świerzewska
Reply to  Krzysiek Kuźmicki
5 lat temu

tak – możesz wystawić fv (bez vat) lub rachunek, lub w inny sposób dokumentować przychody. możesz też rozliczać koszty – ale pamiętaj – limit dotyczy przychodu a nie dochodu

Dominika
Reply to  Krzysiek Kuźmicki
5 lat temu

no ale jak wystawić fakturę jak się nie ma firmy? przecież faktury mogą wystawiać tylko zarejestrowane podmioty gospodarcze. Zwykły człowiek może wystawić tylko rachunek lub paragon albo mnie na studiach głupot nauczyli… ?

Joanna T
5 lat temu

A wszyscy tak psioczą na ten rząd…..czyli nie jest taki zły! Dobra zmiana!!!
Czcionka super!

MScoach Magdalena Świerzewska
Reply to  Joanna T
5 lat temu

taka mała marcheweczka 🙂

Dominika
5 lat temu

Witaj, to bardzo dobra wiadomość. Jeśli wejdzie 😀 w życie oczywiście.
Dobrze rozumiem, że trzeba także prowadzic ewidencję zakupów aby opodatkować dochód (czyli przychód – koszty)? Czy też jednak opodatkować musimy kwotę po jakiej sprzedajemy (co byłoby mało logiczne…)?
Pozdrawiam

Joanna T
Reply to  Dominika
5 lat temu

Jeśli to nie jest działalność gospodarcza to w jakim celu ewidencjonować zakup? Koszty materiałów wliczyć w cenę przedmiotu i to chyba wystarczy. Tak mi się wydaje.

Dominika
Reply to  Dominika
5 lat temu

😉 bo jak odejmiesz koszty to zapłacisz tylko od zysku
jeśli materiał kosztuje 100 zł a towar gotowy 1000 to czemu masz płącić podatek od tysiaca a nie od 900?