Rękodzieło na legalu: A jednak!
Rękodzieło na legalu: A jednak!

 

Stało się! 30 kwietnia weszła w życie Konstytucja Biznesu, czyli pakiet ustaw umożliwiających m.in. drobną sprzedaż bez konieczności zakładania działalności gospodarczej i odprowadzania składek ZUS. Dla wszystkich rękodzielników to naprawdę dobra wiadomość, bo dzięki ustawie będziemy mogli sprzedawać wytwory naszych rąk całkowicie legalnie.

Wreszcie skończą się problemy związane ze sprzedażą rękodzieła. Koniec z szarą strefą, mniejszymi lub większymi kłamstwami i wciąż pojawiającymi się wątpliwościami. Koniec też ze strachem przed “życzliwymi”, którzy przeglądając bloga mogą dojść do wniosku, że autor nie tylko pokazuje, ale również sprzedaje swoje prace i zarabia na haftach czy koralikowej biżuterii kokosy, a to przecież trzeba zgłosić. Przyznam szczerze, że do tej pory nie sprzedawałam moich prac, ale często na blogu czy Facebooku używałam słowa “zamówienie” w kontekście prac, o które prosił mnie ktoś z rodziny czy przyjaciele. Dopiero dyskusja nad nowymi przepisami uświadomiła mi, że ktoś może źle zinterpretować mój tekst, a w związku z tym ja mogę mieć z tego powodu nieprzyjemności. 

Ale koniec z tym!

Wreszcie będziemy mieć jasność i nikt nie będzie mógł nam niczego zarzucić. Każdy, kto będzie chciał coś sprzedać, będzie mógł to zrobić legalnie. Nowe przepisy to naprawdę krok w dobrym kierunku i cieszę się, że wreszcie coś się zadziało na tym gruncie. 

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Szczegółowe informacje o działalności nierejestrowanej i Prawie Przedsiębiorców znajdziesz w tekście: Rękodzieło na legalu: Co z tą ustawą?

 

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Jednak mimo, że pakiet ustaw wszedł w życie kilka dni temu, to wciąż jest jeszcze wiele niewiadomych, a pytania mnożą się nieustannie. Najważniejszym zagadnieniem są interpretacje podatkowe, które są niejednoznaczne lub nie ma ich wcale. W tym zakresie najlepiej spisać wszystkie wątpliwości i po majowym weekendzie wybrać się do urzędu, by tam o wszystko dopytać. Ja tak zrobię i oczywiście podzielę się z wami moim małym rękodzielniczym śledztwem. 

Oprócz kwestii skarbowych jest jeszcze jedno ważne pytanie, mianowicie kto może prowadzić tego rodzaju działalność. W ustawie znajdziemy zapis mówiący o 60 miesiącach od wykonywania działalności gospodarczej, jednak pojawiły się interpretacje, według których taką działalność mogą również prowadzić osoby, które w ciągu 12 miesięcy przed wejściem w życie ustawy nie były zarejestrowane w CEIDG. To też trzeba jeszcze dokładnie sprawdzić.

A teraz podsumujmy co wiemy na ten moment:

 • 30 kwietnia 2018 r. – tego dnia wszedł w życie pakiet ustaw, dzięki którym można prowadzić działalność nierejestrowaną;
 • miesięczny przychód nie może przekroczyć 1050 zł. Jeśli przekroczymy tę kwotę, to trzeba będzie zarejestrować działalność gospodarczą;
 • brak konieczności odprowadzania składek ZUS;
 • opodatkowanie na zasadach ogólnych;
 • uzyskane przychody z działalności nierejestrowanej należy wykazać w zeznaniu rocznym w rubryce “przychody z innych źródeł”;
 • wystawiamy rachunki;
 • prowadzimy dokumentację w postaci uproszczonego rejestru sprzedaży;
 • istnieje możliwość przekształcenia działalności nierejestrowanej w rejestrowaną.

Przyznam szczerze, że w tym momencie powinno się już pojawić nieco więcej informacji i dziwi mnie to, że w dalszym ciągu ich nie ma. W zasadzie wszystkie wymienione przed momentem zagadnienia były znane już wcześniej. Nie pozostaje nic innego, niż wycieczka do urzędu. Jednak mimo wielu pytań, które w dalszym ciągu pozostają bez odpowiedzi, cieszmy się tą zmianą i możliwościami, jakie ona daje. Jak już wcześniej wspominałam, mam zamiar skorzystać z nowych przepisów, więc jeśli tylko czegoś się dowiem, to od razu dam znać.

Ania

2 KOMENTARZE

 1. Dzięki za zainteresowanie sprawą. Moja synowa ma "złote rączki" i czasami na fb proszą ją o wykonanie czegoś tam. Niestety materiały kosztują i trzeba brać za to pieniądze. Jednak ze strachu prze US, niczego nie robi dla nieznajomych.
  Pozdrawiam serdecznie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here