Stało się! Pantone Color Institute ogłosił kolory 2016 roku! 

Jak łatwo można się domyślić, zaraz po opublikowaniu informacji o kolorach roku 2016 w internecie zawrzało i to z kilu powodów. Po pierwsze Pantone wybrało aż dwa kolory, wcześniej zawsze był to jeden, a po drugie obie barwy budzą kontrowersje, gdyż przez wielu uważane są za mało uniwesalne. Jak się okazuje, Pantone Color Institute był o wiele bardziej chwalony za zeszłoroczny wybór, którym był Marsala, niż tegoroczny. Jednak osobiście uważam, że Marsala jest bardzo specyficznym odcieniem, który pasuje tylko wybranym.

Za kolorami 2016 roku idzie również bardzo jasny przekaz, ma on symbolizować spokój, harmonię i relaks. Zdaniem Pantone współczesny człowiek potrzebuje chwili wytchnienia od medialnego szumu, wszechogarniającej elektroniki czy życia w ciągłym biegu. Ukojenia można szukać patrząc w niebo, i to właśnie barwy letniego nieba były inspiracją dla wyboru Rose Quartz i Serenity. O ile oba kolory mają symbolizować spokój i harmonię, to medialny szum wokół nich nic z równowagą wspólnego nie mają. Gazety i portale już zaczęły publikować stylizacje oraz dodatki w tych dwóch odcieniach, a Qrkoko zastanawia się, czy rękodzielnicy podejmą wyzwanie i kolory roku zawitają również u nich.

Cóż, po części Agata sama sobie odpowiedziała na to pytanie. Część z nas, a zwłaszcza Ci, którzy zajmują się biżuterią będą musieli zaprzyjaźnić się z tymi barwami, nawet jeśli osobiście ich nie cierpią. Takie prawa rynku. Podobnie będzie z hafciarkami, które często robią metryczki i pamiątki z okazji ślubu czy też innych rocznic. Tutaj również będzie miało znaczenie to, czy osoba, dla której powstaje dana praca będzie podążać za modą, czy po prostu lubi te dwa kolory. Jednak o ile rose quartz i serenity nie są aż tak często wykorzystywane w pamiątkach ślubnych, to w metryczkach już tak, więc tutaj gigantycznej rewolucji mieć nie będziemy. Scrapbooking? To samo, co w przypadku haftu, są rodzaje prac, w których takie odcienie są wręcz standardem, więc na pewno zobaczymy ich w nadchodzącym roku całkiem sporo, niezależnie od tego, czy są kolorami roku, czy też nie.

W tym momencie należy postawić nieco inne pytanie, czy fakt, że te dwa odcienie okrzyknięto kolorami roku, sprawi, że będziemy potrafili spojrzeć na nie w zupełnie nowy i świeży sposób, by następnie odkryć je na nowo i stworzyć kolejne piękne prace? Wierzę, że tak będzie. Ja już rozmyślam nad nowymi projektami i szukam tych kolorów w moich paletach. A Wy co sądzicie o tegorocznym wyborze Pantone?

0 0 votes
Article Rating
Nazywam się Ania Maćkowiak i moją największą pasją jest tworzenie. Rękodzieło to moja miłość, nie wyobrażam sobie życia bez kreatywnego spędzania czasu. Zajmuję się haftem krzyżykowym, scrapbookingiem, decoupage oraz bedeangiem, ale najrozmaitsze narzędzia ze sklepów budowlanych nie są mi obce. Najwięszą frajdą jest dla mnie stworzenie czegoś ciekawego z rzeczy niepozornych.
Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
mru
mru
7 lat temu

o wiele lepszy wybór niż zeszłoroczny 🙂 prześliczne obydwa kolory 😉

Agata Garbowska
7 lat temu

Zestawienie kolorów już widziałam na wielu rękodzielniczych pracach 🙂 Sama wprowadziłam je też w swojej pracowni 😀

Chranna
7 lat temu

Jestem zdecydowanie na TAK, choć ja kocham wszystkie. Po prostu żyję w świecie barw, kształtów i struktur zanurzona po czubek głowy w ich pięknie 🙂 Przecież wszystko zależy od nastroju, harmonii, kompozycji, nastroju, klimatu konkretnej rzeczy. A i od adresata pracy, jego osobowości… Jeśli zaś o modę chodzi, to ja absolutnie jej nie ulegam. Nigdy. Chodzę swoimi ścieżkami jak kot dachowiec. I dobrze sie z tym czuję 🙂