W poście Przeprowadzam się! obiecałam sobie i Wam, że na blogu pojawią się teksty dotyczące mojej małej blogowej rewolucji, czyli przeprowadzki na własny serwer i na WordPressa. Jednak od czegoś trzeba zacząć i pomyślałam, że na pierwszy ogień warto wspomnieć o tym jak zrobić kopię bloga, bo to przyda się każdej blogującej osobie, bez względu na to czy planuje przeprowadzkę, czy też nie. 

Chcąc zabezpieczyć się przed nieoczekiwanymi zwrotami akcji można wykonać dwa rodzaje kopii bloga – treści i szablonu. Robiąc tę drugą zapisujemy tylko szablon i zmiany, które zostały przez nas wprowadzone w jego kodzie. Żadne inne dane, np. układ nie zostaną zapisane, o ile nie dodaliśmy w odpowiednim miejscu kawałek kodu. Natomiast w pierwszym przypadku zapisujemy kopię całego bloga, czyli treść, łącznie z fotografiami, oraz komentarze.

Po co komu kopia bloga? Czasem blogger szwankuje i dzieją się dziwne rzeczy, dlatego warto co jakiś czas zrobić kopię, wtedy można łatwo wszystko naprawić. Kopia jest też potrzebna, kiedy planujemy przeprowadzkę na inną platformę i chcemy przenieść wszystkie wpisy, bo szkoda wartościowych tekstów, a zaczynanie od zera też ma swoje minusy. Tak, dobrze przeczytaliście, bardzo łatwo można przenieść treść, łącznie z komentarzami, na nowego bloga, ale o tym trochę więcej napiszę w kolejnym poście, teraz zróbmy kopię bloga.

1. Logujemy się na zaplecze, wchodzimy w Ustawienia > Inne.

Jak zrobić kopię bloga? | KreatywnaTV

2. Po otwarciu zakładki Inne, na górze strony, mamy sekcję Importowanie i tworzenie kopii zapasowej. Ponieważ chcemy zrobić kopię bloga będzie nas tylko interesować opcja Utwórz kopię zapasową zawartości. 

Jak zrobić kopię bloga? | KreatywnaTV

3. Po kliknięciu komendy Utwórz kopię zapasową zawartości pokaże się nam kolejne okienko, tym razem ze szczegółami operacji, a także przyciskiem do zapisania pliku na komputerze.

Jak zrobić kopię bloga? | KreatywnaTV

4. Zapisany plik zawiera rozszerzenie *.xml, a w nazwie pojawia się data zapisu, dzięki czemu łatwo można zorientować się kiedy ostatnio zrobiliśmy kopię.

Jak zrobić kopię bloga? | KreatywnaTV5. A tak wygląda plik po otwarciu

Jak zrobić kopię bloga? | KreatywnaTV

Prawda, że proste? Wystarczy jedno kliknięcie i już mamy zrobioną kopię bloga 🙂 Dzięki temu niepozornemu plikowi, który jest czarną magią dla zwykłych śmiertelników, możemy przenieść całą zawartość naszego bloga w nowe miejsce. Oczywiście to i owo trzeba będzie poprawić, np. sposób wyświetlania zdjęcia wprowadzającego, bo na WordPressie odbywa się to trochę inaczej, ale nie jest to nic, z  czym nie można sobie poradzić. To już wszystko na dziś, w kolejny wpisie o moich blogowych rewolucjach zabieram Was na jazdę próbną WordPressem.

0 0 votes
Article Rating
Nazywam się Ania Maćkowiak i moją największą pasją jest tworzenie. Rękodzieło to moja miłość, nie wyobrażam sobie życia bez kreatywnego spędzania czasu. Zajmuję się haftem krzyżykowym, scrapbookingiem, decoupage oraz bedeangiem, ale najrozmaitsze narzędzia ze sklepów budowlanych nie są mi obce. Najwięszą frajdą jest dla mnie stworzenie czegoś ciekawego z rzeczy niepozornych.
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ewa Staniec-Januszek
6 lat temu

Dobrze wiedzieć 🙂

KreatywnaTV
Reply to  Ewa Staniec-Januszek
6 lat temu

Zwłaszcza, że blogspot czasem płata figle i znikają zdjęcia 😉