Ostatni tekst – Rękodzieło na legalu – wzbudził sporo emocji, a nawet małą burzę. I wiecie co? To naprawdę super! Bardzo się cieszę, że poruszona w tym wpisie kwestia tak bardzo was zainteresowała. Pod tekstem pojawiło się bardzo wiele ciekawych wątków oraz pytań, między innym o praktyczny wymiar ustawy. Nie odpowiem wam na wszystkie pytania, bo najzwyczajniej na świecie jeszcze na to za wcześnie. Mogę za to uporządkować kilka kwestii.

Co i gdzie?

Pytaliście skąd o tym wszystkim wiem, otóż informacje o nierejestrowanej działalności gospodarczej pochodzą z projektu ustawy Prawo przedsiębiorcy, przyjętej przez Sejm 26 stycznia 2018 roku. Sama ustawa wchodzi w skład tzw. Konstytucji Biznesu, czyli całego pakietu ustaw, mających na celu zreformowanie oraz uproszenie przepisów dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej. Wróćmy jednak do ustawy Prawo przedsiębiorcy. Szczegółowe informacje dotyczące nierejestrowanej działalności znajdziemy w artykule 5. tej ustawy.

Warto przyjrzeć się zapisom w ustawie i wynotować ewentualne wątpliwości, by móc później zadać konkretne pytania. Wiem, że tych pytań będzie naprawdę dużo, ja zresztą też już mam całą listę, ale na odpowiedzi trzeba będzie poczekać aż do wejścia ustawy w życie. Jak tylko przepisy zaczną obowiązywać, to postaram się wszystko sprawdzić i oczywiście dam wam znać na blogu. Tymczasem przyjrzymy się zapisom.

„Nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z dnia10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2017 r. poz. 847 oraz z 2018 r. poz.), i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej” – art. 5.1.Już pierwszy punkt wyjaśnia ile możemy maksymalnie zarobić wykonując działalność nierejestrowaną w ciągu miesiąca i jest to 1050 zł miesięcznie. Wątpliwości i kolejne pytania może zrodzić ostatnia część zapisu, czyli okres 60 miesięcy od wykonywania ostatniej działalności gospodarczej. Szukając informacji do tego tekstu znalazłam już pewne interpretacje tej części zapisu, ale nie są to potwierdzone informacje. Pozostawmy więc ten wątek do czasu, aż uzyskam 100% pewność.

Ustęp drugi mówi, iż działalność nierejestrowaną można przekształcić w rejestrowaną. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek do CEIDG i zacząć prowadzić normalną działalność gospodarczą. Tutaj nie ma żadnych wątpliwości. Natomiast szczególnej uwagi wart jest kolejny punkt:

„Jeżeli przychód należny z działalności, o której mowa w ust. 1, przekroczył w danym miesiącu wysokość określoną w ust. 1, działalność ta staje się działalnością gospodarczą począwszy od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie wysokości, o którym mowa w ust.1” – art. 5.3.

Trzeba więc uważać, żeby dochody z tego typu działalności nie przekroczyły w ciągu miesiąca 1050 zł. Jeśli jednak tak się stanie, to mamy 7 dni na złożenie wniosku o wpis do CEIDG – art. 5.4. Działalnością nierejestrowaną nie może być działalność wykonywana w ramach umowy spółki cywilnej – art. 5.5. Na koniec jeszcze jedna ważna informacja, dotycząca przychodu należnego w kontekście miesięcznych zarobków z tego typu działalności:

„Przez przychód należny, o którym mowa w ust. 1, rozumie się kwoty należne,
choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych
towarów, udzielonych bonifikat i skont” – art. 5.6.Warto też jeszcze zerknąć na kolejny artykuł (6.1), gdzie znajdziemy szczegółowe informacje do jakiego typu działalności ustawa nie ma zastosowania.

To jeszcze nie wszystko. Ważne informacje dotyczące działalności nierejestrowanej można znaleźć w kolejnej ustawie, która również wchodzi w skład Konstytucji Biznesu, a są to Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej, również przyjętej przez Sejm 26 stycznia 2018 roku. Ustawie tej znajdziemy m.in. zapis mówiący, iż dochody z działalności nierejestrowanej to przychody z innych źródeł.

Co z ustawą?

No właśnie, co z tą ustawą? Kiedy bardzo entuzjastycznie pisałam pierwszy tekst, wyglądało na to, że ustawa wejdzie w życie zgodnie z zapowiedzią, czyli 1 marca. Jednak w międzyczasie Senat przyjął ustawę, ale zgłosił poprawki, a co za tym idzie Prawo przedsiębiorcy ponownie wróci do Sejmu. Najbliższe posiedzenie zaplanowano na 27, 28 lutego, 1 marca. Sejm może przyjąć lub odrzucić poprawki, następnie ustawa trafia na biurko prezydenta, gdzie będzie czekać na podpis. Zatem już teraz wiemy, że ustawa nie wejdzie w życie w marcu. W momencie publikacji tego teksu, czyli 26 lutego, na rządowej stronie Konstytucji Biznesu pojawiła się informacja, iż „większość przepisów wejdzie w życie po upływie 30 dni od ogłoszenia, prawdopodobnie w kwietniu 2018 roku”.Nie pozostaje nam nic innego, jak uzbroić się w cierpliwość. Na szczęście już bliżej, niż dalej 🙂 Mam nadzieję, że tym tekstem udało mi się rozwiać część Waszych wątpliwości 😉

Ania

P.S. Żeby zawsze być na bieżąco warto śledzić przebieg prac nad ustawami na rządowych stornach, gdzie naprawdę cały proces jest bardzo dobrze zilustrowany, a także można zapoznać się projektem. Poniżej zrzut ze strony dotyczącej projektu Prawo przedsiębiorców.

 

0 0 votes
Article Rating
Ania | KreatywnaTV
Nazywam się Ania Maćkowiak i moją największą pasją jest tworzenie. Rękodzieło to moja miłość, nie wyobrażam sobie życia bez kreatywnego spędzania czasu. Zajmuję się haftem krzyżykowym, scrapbookingiem, decoupage oraz bedeangiem, ale najrozmaitsze narzędzia ze sklepów budowlanych nie są mi obce. Najwięszą frajdą jest dla mnie stworzenie czegoś ciekawego z rzeczy niepozornych.
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments